North American Hockey League tagline

Robertson Cup Playoffs in full swing this weekend

April 6, 2012

Below is a series-by-series schedule of the opening round of the 2012 Robertson Cup playoffs so NAHL fans can catch all the action as 20 teams battle for the right to call themselves National Champions of the North American Hockey League.  All games can be seen live on FASTHockey.  View playoff bracket here.

Central Division
#1 Bismarck Bobcats (45-13-2, 92 points) vs. #4 Aberdeen Wings (29-24-7, 65 points)
Season series: Bismarck (10-1-1)   Aberdeen (2-6-4)
Game 1: Friday, April 6th Aberdeen at Bismarck, 7:15 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Aberdeen at Bismarck, 7:15 p.m.
Game 3: Friday, April 13th, Bismarck at Aberdeen, 7:15 p.m.
Game 4 (if necessary): Saturday, April 14th, Bismarck at Aberdeen, 7:15 p.m.
Game 5 (if necessary): Monday, April 16th, Aberdeen at Bismarck, 7:15 p.m.

#2 Alexandria Blizzard (40-15-5, 85 points) vs. #3 Austin Bruins (36-18-6, 78 points)
Season series: Alexandria (7-5-0)  Austin (5-7-0)
Game 1: Friday, April 6th, Austin at Alexandria, 7:30 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Austin at Alexandria, 7:30 p.m.
Game 3: Friday, April 13th, Alexandria at Austin, 7:05 p.m.
Game 4 (if necessary): Saturday, April 14th, Alexandria at Austin, 7:05 p.m.
Game 5 (if necessary): Sunday, April 15th, Austin at Alexandria, 7:00 p.m.

Midwest Division
#1 St. Louis Bandits (42-15-3, 87 points) vs. #4 Coulee Region Chill (18-35-7, 43 points)
Season series: St. Louis (3-1-0)  Coulee Region (1-2-1)
Game 1: Friday, April 6th, Coulee Region at St. Louis, 7:00 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Coulee Region at St. Louis, 6:00 p.m.
Game 3: Friday, April 13th, St. Louis at Coulee Region, 7:00 p.m.
Game 4 (if necessary): Saturday, April 14th, St. Louis at Coulee Region, 7:00 p.m.
Game 5 (if necessary): Monday, April 16th, Coulee Region at St. Louis, 7:00 p.m.

#2 Janesville Jets (37-18-5, 79 points) vs. #3 Springfield Jr. Blues (31-27-2, 64 points)
Season series: Janesville (5-5-2)   Springfield (7-4-1)
Game 1: Friday, April 6th, Springfield at Janesville, 7:00 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Springfield at Janesville, 7:00 p.m.
Game 3: Friday, April 13th, Janesville at Springfield, 7:00 p.m.
Game 4 (if necessary): Saturday, April 14th, Janesville at Springfield, 7:00 p.m.
Game 5: (if necessary): Sunday April 15th, Springfield at Janesville, 7:00 p.m.

North Division
#1 Port Huron Fighting Falcons (38-19-3, 79 points) vs. Michigan Warriors (23-32-5, 51 points)
Season series: Port Huron (7-4-1)   Michigan (5-6-1)
Game 1: Friday, April 6th, Michigan at Port Huron, 7:00 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Michigan at Port Huron, 7:00 p.m.
Game 3: Friday, April 13th, Port Huron at Michigan, 7:00 p.m.
Game 4 (if necessary): Saturday, April 14th, Port Huron at Michigan, 7:00 p.m.
Game 5 (if necessary): Sunday April 15th, Michigan at Port Huron, 6:00 p.m.

#2 Kalamazoo Jr. K-Wings (37-19-4, 78 points) vs. Traverse City North Stars (34-20-6, 74 points)
Season series: Kalamazoo (6-5-1)   Traverse City (6-3-3)
Game 1: Friday, April 6th, Traverse City at Kalamazoo, 7:00 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Traverse City at Michigan, 7:00 p.m.
Game 3: Friday, April 13th, Kalamazoo at Traverse City, 7:00 p.m.
Game 4 (if necessary): Saturday, April 14th, Kalamazoo at Traverse City, 7:00 p.m.
Game 5 (if necessary): Monday April 16th, Traverse City at Kalamazoo, 7:00 p.m.

South Division
#1 Amarillo Bulls (46-7-7, 99 points) vs. #4 Odessa Jackalopes (27-28-5, 59 points)
Season series: Amarillo (9-0-0)   Odessa (0-9-0)
Game 1: Friday, April 6th, Odessa at Amarillo, 7:05 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Odessa at Amarillo, 7:05 p.m.
Game 3: Monday, April 9th, Amarillo at Odessa, 7:00 p.m.
Game 4 (if necessary): Tuesday, April 10th, Amarillo at Odessa, 7:00 p.m.
 Game 5 (if necessary): Monday, April 16th, Odessa at Amarillo, 7:05 p.m.

#2 Topeka Roadrunners (38-18-4, 80 points) vs. #3 Texas Tornado (36-16-8, 80 points)
Season series: Topeka (3-3-0)   Texas (3-2-1)
Game 1: Friday, April 6th, Texas at Topeka, 7:05 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Texas at Topeka, 7:05 p.m.
Game 3: Thursday, April 12th, Topeka at Texas, 7:30 p.m.
Game 4 (if necessary): Friday, April 13th, Topeka at Texas, 7:30 p.m.
Game 5 (if necessary): Sunday, April 15th, Texas at Topeka, 6:05 p.m.

West Division
#1 Fairbanks Ice Dogs (39-13-8, 86 points) vs. #4 Kenai River Brown Bears (31-25-4, 66 points)
Season series: Fairbanks (8-1-3)   Kenai River (4-8-0)
Game 1: Friday, April 6th, Kenai River at Fairbanks, 7:30 p.m.
Game 2: Saturday, April 7th, Kenai River at Fairbanks, 7:30 p.m.
Game 3: Friday April 13th, Fairbanks at Kenai River, 7:30 p.m.
Game 4 (if necessary): Saturday, April 14th, Fairbanks at Kenai River, 7:30 p.m.
Game 5 (if necessary): Monday April 16th, Kenai River at Fairbanks, 7:30 p.m.

#2 Wenatchee Wild (36-17-7, 79 points) vs. #3 Alaska Avalanche (35-19-6, 76 points)
Wenatchee leads series, 1-0
Game 1: Thursday, April 5th, Alaska 1 at Wenatchee 4
Game 2: Friday, April 6th, Alaska at Wenatchee, 7:05 p.m.
Game 3: Saturday, April 7th, Alaska at Wenatchee, 7:05 p.m.
Game 4 (if necessary): Friday, April 13th, Wenatchee at Alaska, 7:30 p.m.
Game 5 (if necessary): Saturday, April 14th, Wenatchee at Alaska, 7:30 p.m.

 
Share on Facebook
 
Bauer Vaughn Custom Sports HockeyTV
USA Hockey Apex Learning Krampade Beauty Status
Lettermen Sports DASH Digital Auction Showdown K1 Sportswear OT Sports Official Game Puck Avis Car Rental
Budget Car Rental Bus.com Sixt Rent A Car HockeyTech
Schwan Super Rink Minneapolis Northwest Anchorpegs Source One Digital Let's Play Hockey
USA Hockey Magazine USA Junior Hockey Magazine Rubber Hockey Magazine